3D Tasarım Eğitimi3

openscad

OpenSCAD

OpenSCAD, katı 3B CAD modelleri oluşturmak için kullanılan bir yazılımdır. Ücretsiz bir yazılımdır ve Linux/UNIX, Windows ve Mac OS X için kullanılabilir. 3D modeller oluşturmaya yönelik çoğu özgür yazılımın (Blender gibi) aksine, 3D modellemenin sanatsal yönlerine değil, CAD yönlerine odaklanır. Bu nedenle, makine parçalarının 3D modellerini oluşturmayı planlarken aradığınız uygulama olabilir, ancak bilgisayar animasyonlu filmler oluşturmakla daha çok ilgilendiğinizde aradığınız şey bu değildir.

OpenSCAD etkileşimli bir modelleyici değildir. Bunun yerine, nesneyi tanımlayan bir komut dosyasında okuyan ve bu komut dosyasından 3B modeli işleyen bir 3B derleyici gibi bir şeydir. Bu size (tasarımcıya) modelleme süreci üzerinde tam kontrol sağlar ve modelleme sürecindeki herhangi bir adımı kolayca değiştirmenize veya yapılandırılabilir parametrelerle tanımlanan tasarımlar yapmanıza olanak tanır.

OpenSCAD iki ana modelleme tekniği sunar: Birincisi yapıcı katı geometri (aka CSG) ve ikincisi 2B anahatların ekstrüzyonu vardır. Autocad DXF dosyaları, bu tür 2B anahatlar için veri değişim formatı olarak kullanılabilir. Ekstrüzyon için 2B yollara ek olarak, DXF dosyalarından tasarım parametrelerini okumak da mümkündür. DXF dosyalarının yanı sıra OpenSCAD, STL ve OFF dosya formatlarında 3D modelleri okuyabilir ve oluşturabilir.

stormgain reklam