netbsd

NetBSD

NetBSD, diğer FreeBSD ve Open BSD BSD türevi işletim sistemleri gibi UNIX tabanlıdır. Diğer BSD türevlerine göre daha az bilinmektedir. Türkçe dil desteği yoktur.

NetBSD çok az sistem kaynağına gereksinim duyar ve 57 farklı platform içerisinde kullanılabilen bir işletim sistemidir.

NetBSD felsefesi gereği çalışan kod değil, doğru yazılmış olan kodlar doğru çalışır. Bu nedenle NetBSD diğer BSD yazılımlarıyla da kıyasladığımızda kuşkusuz en düzgün kod yapısına sahip olan işletim sistemidir.

NetBSD diğer BSD işletim istemi ailesinin üyeleri ile karşılaştırıldığında aktarılabilirlik, doğru yazılmış kaynak kodu, düşük kaynak gereksinimi, özgür, yazılım yönetiminin kolaylığı, araştırma ve geliştirmeye açık yapısı dikkat çeker.

Temel sistemi tüm bileşenleri ile PC üzerinde 1 GB disk alanı yeterli olacaktır.

UNIX aktarılabilir bir işletim sistemidir. Bu özelliği “Aktarılabilir İşletim Sistemi Standardı” olarak bilinen “Portable Operating System Interface for UNIX” ortaya çıkarmıştır. NetBSD aktarılabilirlik söz konusu olduğunda UNIX dünyasının lideridir. NetBSD bugün için 57 farklı platformda, 17 farklı işlemci mimarisi üzerinde çalışabilmektedir. Bu platformlar arasında arm işlemcili sistemler, gömülü sistemler, hatta VAX'tan ATARI'ya kadar bir çok donanım platformu sayılabilir.

UNIX sistemlerde yazılım yönetmek, gerek kaynak koddan derleyerek gerek doğrudan derlenmiş kodu kurmak, kaldırmak veya güncellemek için çeşitli araçlar kullanılır. NetBSD, FreeBSD ve OpenBSD ports benzeri pkgsrc bir yapı olan pkgsrc kullanır. Pkgsrc kullanarak yazılımı ister kaynak kodunu derleyebilir isterseniz önceden hazırlanmış olan derlenmiş ve kuruluma hazır haldeki paketleri kullanabilirsiniz. Pksgsrc yazılımı kurmayı, güncellemeyi kolaylaştırır.

NetBSD Nerelerde Kullanılır?

Masaüstü

Desteklenen diller arasında Türkçe olmadığı için klavyenizi İngilizce vb bir dile kullanmanız gerekir.

Sunucu

NetBSD ile tüm sunucu uygulamalarını kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Düşük maliyetli bir sunucu kurmak ve çalıştırmak için gereken tüm araçlar NetBSD bulunur.

Ağ Yönetimi

NetBSD ile hazır gelen ve diğer BSD işletim sistemi ailesi üyelerince de kullanılan PF – Packet Filter – aracına sahiptir. PF kullanarak bir yönlendirici, firewall, proxy sunucuları, saldırı tespit sistemleri veya trafik izleme sistemleri vb bir çok ağ uygulaması ve servisini sunabilirsiniz.

İndirmek ve daha fazla bilgi için Tıklayın..

NetBSD İnceleme Videosu

binance