morphos

MorphOS

MorphOS, AmigaOS benzeri bir bilgisayar işletim sistemidir. MorphOS, 80'li / 90'lı yıllarındaki ev bilgisayarına dayanan ve PowerPC ve benzeri cihazlar için kullanılabilen Amiga benzeri bir işletim sistemidir. PowerPC işlemciye sahip eski Mac'ler MorphOS'u çalıştırabilir.

Pegasos PowerPC işlemci tabanlı bilgisayar, PowerUP hızlandırıcı donanımlı Amiga bilgisayarlar ve Efika ve mobileGT dahil olmak üzere Genesi aygıt yazılımını kullanan bir dizi Freescale geliştirme kartı için üretilmiş karma tescilli ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

MorphOS 2.4'ten bu yana Apple'ın Mac mini G4'ü de destekleniyor ve MorphOS 2.5 ve MorphOS 2.6 sürümüyle birlikte eMac ve Power Mac G4 modelleri sırasıyla destekleniyor. MorphOS 3.2 sürümü, Power Mac G5 için sınırlı destek ekledi. Quark mikro çekirdeğini temel alan çekirdek tescillidir, ancak birkaç kitaplık ve diğer bölümler Ambient masaüstü gibi açık kaynaklıdır.

Tescilli görev tabanlı öykünme yoluyla orijinal AmigaOS MC680x0 uygulamalarını ve API sarmalayıcılar aracılığıyla çoğu AmigaOS / PPC uygulamasını desteklerken Freescale ve IBM'den PowerPC işlemcileri için geliştirilmiştir. AmigaOS 3.1 ile API uyumludur ve MUI tabanlı bir GUI'ye sahiptir.

MorphOS'un Pegasos versiyonunun yanı sıra Phase5 tarafından üretilen PowerUP hızlandırıcı kartlarla donatılmış Amiga bilgisayarlar için bir versiyon bulunmaktadır. Bu sürüm ücretsizdir, ancak kaydedilmediyse her iki saatlik oturumdan sonra yavaşlar. Kayıt ücretsizdir.

Freescale'in ultra düşük voltajlı MPC5200B işlemcisine dayanan çok küçük bir anakart olan EFIKA için MorphOS'un bir versiyonu Almanya'daki sergilerde ve kullanıcı toplantılarında gösterildi. MorphOS'un güncel (2.0'dan beri) sürümü EFIKA'yı desteklemektedir.

Kaynak: Wiki

Daha detaylı bilgi için Tıklayın..

 

MorphOS 3.10 İnceleme Videosu

binance