linuxdesktop

Linux Dağıtımları

Linux/GNU açık kaynak kodlu ve özgür lisanslı bir yazılım olduğu için her çeşit iş ve amaç için özgürce kullanılabilmektedir. Özgür yazılımlar lisansları gereği yazılımın kopyalanabilmesi, kodlarının değiştirilebilmesi ve bu şekilde dağıtılabilmesini yasal olarak mümkün kılmaktadır. Yazılımlar isteyen herkes tarafından paylaşılarak geliştirilebilmektedir.

Bu nedenle Linus'un GNU Genel Kamu Lisansı'nı tercih etmesi Linux tarihindeki en önemli kırılma noktasıdır. Bu sayede Linux projesi Dünya genelinden pek çok gönüllü uzmanın katkısını almayı başarmıştır.

Linux/GNU açık kaynak kodlu, özgür bir işletim sistemidir. Aslında Linux/GNU bir çekirdek(kernel) olup pek çok kişi ve kurum bu çekirdeği kullanarak farklı Linux/GNU dağıtımları çıkarmaktadır. Dağıtım denilmesinin sebebi; internet yaygınlaşmadan önce linux dağıtımlarının disket ve CD ile elden ele dağıtılmasıdır.

Burada sadece ücretsiz olan Linux Dağıtımlarına yer verilecektir. Sonradan ücretli olan dağıtımlar listeden kaldırılacaktır.

Ubuntu

ubuntu

Ubuntu, Linux çekirdeği temel alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Masaüstü, sunucu, bulut ve nesnelerin internetine yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. Günümüzde on milyonlarca masaüstü-dizüstü bilgisayarda ve yüz milyonlarca cihazda (sunucu, bulut, iOT, dron, otomobil vb.) kullanılmaktadır.

Devamını oku..


Linux Mint

linux mint

Linux Mint, Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint, "güçlü ve kullanımı kolay hem de modern, şık bir işletim sistemi" olmayı hedeflemektedir.

Devamını oku..


MX Linux

mx linux

MX Linux, kararlı Debian'a dayanan ve MX topluluğu tarafından oluşturulan veya paketlenen ek yazılımlarla birlikte temel olarak antiX bileşenlerini kullanan orta ağırlıkta bir GNU/Linux işletim sistemidir .

Devamını oku..


 AntiX Linux

antix linux

AntiX Linux, özellikle eski bilgisarlar için işletim sistemi seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Intel-AMD x86 uyumlu sistemler için Debian Stable'ı temel alan hızlı, hafif ve kurulumu kolay, USB ya da CD'den çalışan Linux dağıtımıdır.

Devamını oku..


CentOS

centos2

CentOS Linux dağıtımı, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynaklarından türetilen kararlı, öngörülebilir, yönetilebilir ve yeniden üretilebilir bir platformdur. CentOS Linux ücretsiz ve yeniden dağıtımı ücretsizdir.

Devamını oku..Devamını oku..


Pop!OS

pop os

Pop! _OS, Ubuntu tabanlı, özel bir GNOME masaüstüne sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir Linux dağıtımıdır. Dağıtım, Amerikan Linux bilgisayar üreticisi System76 tarafından geliştirilmiştir.

Devamını oku..


 Zorin OS

Zorin OS

Zorin OS, Ubuntu tabanını kullanan Linux çekirdekli bir işletim sistemi dağıtımıdır. Zorin OS Windows ve Mac OS kullanıcılarını hedefleyen bir Linux dağıtımı olarak bilinen Zorin OS işletim sistemi, Windows’a ve Mac OS'  benzer arayüzü seçenekleri sunmaktadır.

Devamını oku..


 Kali Linux

kali linux

Kali Linux siber güvenlik alanında çalışanların ve hackerların kullandıkları bir Linux dağıtımıdır. Linux çekirdeğinde bazı düzenlemeler yapılmış ve içerisinde konuyla ilgilenenler için hazır yazılımlar ve araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde web siteleri ve ağ sistemlerinin güvenlik açıkları tespit edilebilmektedir.

Devamını oku..


Fedora

fedora1

Fedora, açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux dağıtımı. Dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu olan Fedora Projesi tarafından geliştirilmekte ve yönetilmekte, Red Hat tarafından desteklenmektedir.

Devamını oku..


Debian

deb

Debian, 1993 yılında başlatılmış, Dünya'nın çeşitli bölgelerindeki gönüllüler tarafından hazırlanan; GNU/Hurd, GNU/Linux gibi farklı çekirdek seçeneklerine dayalı tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır.

Devamını oku..

 

 

Yenileri ekleniyor, takipte kalın!..

binance