freebsd

FreeBSD

FreeBSD UNIX türevi açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. FreeBSD Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirilmiş olan BSD'yi temel almıştır. FreeBSD birçok kişi tarafından geliştirilmekte ve devam ettirilmektedir.

FreeBSD x86 Uyumlu, AMD64, IA-64, PC-98 ve UltraSPARC® mimarileri için ileri seviye bir işletim sistemidir. Ayrıca başka mimariler için geliştirim değişik aşamalardadır.

FreeBSD Türkiye'de çoğunlukla Metin2, Silkroad gibi birçok PvP oyun sunucusunda tercih edilir.

FreeBSD'nin Özellikleri

FreeBSD bütünsel bir işletim sistemidir. Linux gibi sadece bir çekirdek (kernel) değildir. Linux gibi farklıo dağıtımları bulunmaz. İçerisinde sürücüler, ağ yöneticileri, masaüstü yöneticisi, uygulama paketleri gibi bileşenleri içerisinde hazır olarak bulundurur.

FreeBSD ileri seviyede ağ, performans, güvenlik ve uyumluluk özellikleri sunar. Ayrıca KDE ve GNOME pencere yöneticileriyle ve ücretsiz ofis uygulamalarıyla son kullanıcı için de uygun bir işletim sistemidir.

FreeBSD ideal bir İnternet ya da İntranet sunucusu olabilir. Ağır ağ yüklerinde sağlam ağ hizmetleri verecek yapıdadır ve aynı anda çalışan binlerce işleme cevap vermek için sistem hafızasını verimli bir şekilde kullanır.

FreeBSD kalitesi günümüzde kullanılan düşük maliyetli PC donanımları ile birleşince mevcut ticari UNIX® masaüstü sistemlere çok ekonomik bir alternatif olmaktadır. FreeBSD masaüstü ve sunucu uygulamaları için hazır durumdadır.

Linux içinde çalışan çoğu yazılım FreeBSD üzerinde de herhangi bir uyumluluk katmanına ihtiyaç duymaksızın çalıştırılabilir.

FreeBSD yine de Linux da dahil olmak üzere diğer UNIX® türevi işletim sistemleri için bir uyumluluk katmanını desteklemektedir.

FreeBSD ücretsiz bir işletim sistemidir ve bütün kaynak kodu ile beraber gelir.

İndlrmek ve daha detaylı bilgi için Tıklayın..

FreeBSD İnceleme Videosu

binance